Az összehasonlító jogtörténet nagy tudósát, Hamza Gábor professzort köszöntötte a magyar turkológia és jogásztársadalom november 7-én a Hazai György Könyvtárban a tudós új könyvének megjelenése alkalmából. A különleges helyszínt egyrészt a könyv tematikája: „török–magyar jogászkapcsolatok”, másrészt pedig a szerző Hazai György turkológushoz fűződő barátsága indokolta.

Hamza professzor a nemzetközi összehasonlító jogtörténet nagy mestere, amely bizonyos értelemben a római jogi törvények eltérő fejlődéséről szól a különböző országokban – mondta el dr. Hóvári János nagykövet, a MANK Nonprofit Kft. főigazgatója, a Hazai György Alapítvány kuratóriumának tagja a könyv bemutatóján.

 A szerző tanulmánygyűjteménye segítséget nyújt a különböző kodifikációs eljárások és ezek határokon túlmutató hatásának megértéséhez, valamint bemutatja, hogy a (római) polgári jog és a nyugat-európai jogi fejlődés milyen módon hatott az Oszmán Birodalom és az ahhoz közeli, például a ciprusi és a macedóniai területek törvényhozására.

(Gerd Winkelhane, a Klaus Schwarz Verlag kiadó ügyvezető igazgatója, dr. Hazai Kinga ügyvéd, Hazai György lánya, dr. Hóvári János és a szerző, Hamza Gábor)

 Az Oszmán Birodalom korszerűsítése hosszú utat tett meg – fogalmazott dr. Hóvári János. Az európai és a nyugati gondolkodású, modern Törökország egyik legfontosabb alapító atyja, Mustafa Kemal Atatürk fejezte be a török jogrendszer reformját és teljes mértékben helyettesítette az iszlám törvényt az európai-római jogi alapú rendszerekkel.

 A szerző ezen kívül bemutatja könyvében Schwarz Bertalan András kivételes életművét, aki a török–magyar jogi kapcsolatok kiemelkedő szakértője volt.

 A Studies on Legal Relations between the Ottoman Empire, the Republic of Turkey and Hungary, Cyprus and Macedonia – Selected Essays in Hungarian, English, German and Turkish című könyv a berlini Klaus Schwarz Verlagnál jelent meg és megvásárolható a kiadó honlapján.

A Hazai György Könyvtár

 Igazi ritkaságok találhatók abban a májusban megnyílt gyűjteményben, amelyet Hazai György lányai az örökségül kapott könyvekből hoztak létre. „Hét évtizedre visszamenőleg sorakozik fel például a Varlik török szépirodalmi és művészeti hetilap minden lapszáma, de további ritka szakmai könyvek, folyóiratok is vannak a gyűjteményben az 1950-es évektől kezdve, és igazán értékessé teszi a könyvtárat az is, hogy a szovjet turkológia szinte összes kiadványa megtalálható itt” – mondta el Hazai Kinga, a professzor lánya a megnyitón. Hangsúlyozta: a könyvtár rendezése magánkezdeményezésből indult.

 „Édesapánk a turkológiának szentelte életét, melynek során a világ egyik legjelentősebb magánkönyvtárát építette fel” – ezt már Hazai Kinga és Hazai Cecília, a professzor két lánya írta az átadó napján megrendezett tudományos konferenciára készült kiadványban.

 Hazai György egy életen át tartó kutatásának eredménye az a tizenötezernél is több kötetből álló tudományos gyűjtemény, amelyet azért állítottak helyre és nyitottak meg a nagyközönség előtt, hogy a turkológusok új nemzedéke folytathassa a mester életművét.

 Fotó: Csákvári Zsigmond

 

A könyvtár működési kereteinek biztosítására alapítványt hoztak létre, amelynek kuratóriumi elnöke Fodor Pál, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Bölcsészettudományi Kutatóközpontjának főigazgatója, a kuratórium további tagjai pedig Barbara Kellner-Heineke, a Freie Universität Berlin professzora és dr. Hóvári János.

 A kötetek katalogizálásának mintegy kétharmada befejeződött május óta. A világ minden pontjáról várják az érdeklődőket a könyvtárba, melynek méretét és anyagát bármelyik tanszéki gyűjtemény megirigyelné. „Kisebb körben kutatóműhelyeket, workshopokat is tartunk majd a könyvtárban, ahol a vendégszobának köszönhetően egy-egy kutató akár huzamosabb ideig is dolgozhat” – mondta el Hazai Cecília.

 A gyűjtemény néhány darabját, a 19. század első feléből származó köteteket vitrinben helyezték el, de találtak például 17. századi munkákat is. Néhány könyvet restauráltatnak, az állomány nagy része azonban remek állapotban van. A könyvtárban ma már külön teremben találhatóak meg a szépirodalmi könyvek, a szakirodalmi kötetek – történelmi, irodalomtudományi, nyelvészeti munkák, konferenciakötetek, bibliográfiák, forráskiadványok – és a folyóiratok, a szótárak. A kutatók munkáját az is segíti majd, hogy a katalógus törökül is elérhető lesz, és természetesen online is jelen van, így a világ bármely pontjáról böngészhető.

 

Révy Orsolya/Takács Erzsébet
Fotó: Mehmet Yılmaz

 (Forrás: http://www.kultura.hu/torokmagyar)