Prof. Dr. György Hazai 25 Mayıs 2017 günü Budapeşte’de düzenlenen etkinliklerle anıldı. Hocaların hocası değerli türkologun 85. Doğum günü münasebetiyle düzenlenen anma etkinlikleri Andrássy Gyula Üniveristesi’ndeki sempozyumla başladı.  Bilim dünyasının seçkin isimleri Türkoloji ve tarih alanında çeşitli konferanslar verdiler.

Macaristan, Almanya ve Türkiye’den gelerek sempozyuma katılanlar:

Prof. Dr. Barbara Kellner-Heinkele (Freie Üniversitaet- Berlin)- Prof. Dr. István Vásáry (Macar Bilimler Akademisi üyesi- Büyükelçi)- Prof. Pál Fodor (Macar Bilimler Akademisi üyesi)- Dr. János Hóvári (Károli Gáspár Üniversitesi Lektörü- Büyükelçi)- Prof. Dr. Hatice Aynur (Şehir Üniversitesi-İstanbul)- Prof. Dr. Günhan Börekçi (Orta Avrupa Üniversitesi- Budapeşte)

Anma etkinliklerinin ikinci bölümüne  “Budapeşte IX ker. Közraktár u. 12/a “ adresinde devam edildi.  Davetliler Hazai’nin evini gezerek, üzerinde kalemi, kağıdı notları ile bıraktığı gibi duran çalışma masasını , sağlığında kullandığı eşyaları, ödüllerini, Osmanlı el yazmalarını ve iki bin yedi yüz adet kitaptan müteşekkil kütüphanesini gördüler. Profesörün evi bir kütüphane olarak ve Türkoloji ve Doğu araştırmaları merkezi olarak hizmet verecek.

Ardından binanın avlusunda küçük bir müzik dinletisi gerçekleştirildi. Sanatçı Csörsz Rumen István XVI-XVII. yy. türk müziğini kobuzu ile icra etti. Ferencváros Belediye Başkanı  Dr. Bácskai János ve Macaristan’ın eski Ankara Büyükelçisi Türkolog Prof. Dr. István Vásáry’in konuşmalarından sonra binanın ön cephesine konulan anı tabelasının açılışı gerçekleştirildi. Prof. Dr. György Hazai’nin 85. Doğum günü münasebetiyle düzenlenen etkinlik kızları Cecilia Hazai ve Dr. Kinga Hazai’nin Szegedi Halászcsárda ’da verdikleri resepsiyonla son buldu.